Search

SBI Clerk Exam 2018: Data Interpretation quiz

SBI Clerk exam 2018 is scheduled to be held in the month of june. Take up the below quiz on data interpretation and boost our preparation.

Apr 6, 2018 19:21 IST
SBI Clerk Exam : Data Interpretation quiz

Practice Data Interpretation questions with the help of our DI Quiz for SBI clerk exam 2018.  Here is a DI quiz for SBI clerk exam 2018.

Directions (1-5): Study the following table and answer the given questions.

The number of students in five sections of a school over five different years

Sections

Year

A

B

C

D

E

2013

1450

2936

1784

2373

3240

2014

2460

3460

2826

3867

3678

2015

4428

4286

4370

4500

4700

2016

4886

4658

5468

5760

6800

2017

5280

5834

6200

7100

7400

 1.  What is the difference between the average number of students in section D and the average number of employees in section B in all the given years?

a)      485

b)      462

c)       444

d)      424

e)      None of these

Ans: Option (a)

Explanation:

Average number of students in section D= 2373+ 3867+4500+5760+7100/5

= 23,600/5

=4720

Average number of students in section B=2936+ 3460+4286+4658+5834

=21,174/5

= 4234.8

Required difference-

4720-4234.8=485.2

≅485

2.    What is the ratio of the total number of students in section B and E together in 2015 to the total number of students in section C and D together in 2017?

a)      6800/3377

b)      8989/13332

c)       8687/13300

d)      6650/4493

e)      None of these

Ans: Option (d)

Explanation:

total number of students in B and E in 2015 = 4286+4700=8986

total number of students in C and D in 2017 =6200+7100=13300

required ratio= 8986/13300

=6650/4493

Salary of Bank Employees after 11th bipartite Settlement

 3.   The total number of students in section A and D together in all the given years is approximately what per cent of the total number of students in section C and E together in all the given years?

a)      92

b)      95

c)       90

d)      94

e)      None of these

Ans: Option (c)

Explanation:

total number of students in section A and section D together = 18,504+23,600=42,104

total number of students in section C and section E together=20,648+25,818=46,466

required percentage= 42,104×100/46,466

 ≈ 90

 SBI Clerk 2018: A Chance to make a dream career

4.    What is the total number of students in all the sections in 2013 and 2014 together?

a)      28,074

b)      30,084

c)       25,224

d)      26,894

e)      None of these

Ans: Option (a)

Explanation:

total number of students in all the sections in 2013=1450+2936+1784+2373+3240= 11,783

total number of students in all the sections in 2014=2460+3460+2826+3867+3678=16,291

required number=11,783+16,291=28,074

5.   The total number of students in section A and D together in 2016 is what per cent more/less in comparison to the total number of students in section B and C together in 2014?

a)      48

b)      44

c)       42

d)      41

e)      None of these

Ans: Option (d)

Explanation

total number of students in section A and D together in 2016 =4886+5760=10,646

total number of students in section B and C together =3460+ 2826=6,286

required percentage= (10,646-6,286)×100/10,646

=436000/10646

=40.9

≅41

SBI PO 2018: Must have hobbies to crack the Exam!

Best Jobs that suits SBI PO Exam Preparation 2018