List of Important Joint Military Exercises of Indian Army

In recent years, military diplomacy becomes a major tool to expand the diplomatic interests of the nations to increase the realm of international relations. The Joint Military exercise is a key for the confidence building measure and an indication of the faith reposed by the member nations.

What is Joint military exercise?

A Joint military exercise is the engagement of military resources in training for military operations, either exploring the effects of warfare or testing strategies without actual combat. The prime objective of this exercise is to ensure the combat readiness of deployable forces and ensures the security of our nation.

What is Surgical Strike? | Life Style of RAW agents

Important Joint Military Exercises of Indian Army

Name of Joint Exercise

Description

Yudh Abhyas

Participating Country: United States of America

Unit: Indian Special Forces and United States Special Forces

Date: 16-26 May, 2002

Location: Agra, India

Nomadic Elephant I

Participating Country: Mongolia

Date: October, 2004

Location: Mongolia

Yudh Abhyas I

Participating Country: United States of America

Date: 27 march-17 April, 2004

Location: Vairangte, India

Emerald Mercury

Participating Country: United Kingdom

Date: 11-22 March, 2005

Location: Hyderabad, India

Yudh Abhyas II

Participating Country: United States of America

Unit: 22 Maratha Light Infantry; 25 Infantry Division; 1 Guam National Guard

Date:  September-October, 2005

Location: Vairangte, India

Indra II

Participating Country: Russia

Date:  10-20 October, 2005

Location: Agra, India

Nomadic Elephant II

Participating Country: Mongolia

Date:  5-14 December,

Location: Vairangte, India

Yudh Abhyas III

Participating Country: United States of America

Unit: 5 Gorkha Rifles; Garud Commando Force; 25 Infantry Division

Date: 6-23 September, 2006

Location: Schofield Army Base Barracks, USA

Shatrujeet

Participating Country: United States of America

Unit: 1 Rifle Company, 21 Punjab Regiment; Company, 2/4 Marine Expeditionary Unit

Date: 31 October- 2 November, 2006

Location: Belgaum, India

Himalayan Warrior

Participating Country: United Kingdom

Unit: Parachute Regiment and Royal Marines

Date: 17 September- 11 October, 2007

Location: Leh, India

Yudh Abhyas IV

Participating Country: United States of America

Unit: 5 Gorkha Rifles; C Company 3/21 infantry Division

Date: November, 2007

Location: Chaubatia, India

Hand in Hand I

Participating Country: China

Date: 19-27 December, 2007

Location: Kunming, China

Indra III

Participating Country: Russia

Date: 2007

Location: Psokov, Russia

Ajeya Warrior

Participating Country: United Kingdom

Unit: 16 Mechanized Regiment; 3 Mercian Regiment

Date: 29 August-19 September, 2008

Location: Salisbury, United Kingdom

Yudh Abhyas V

Participating Country: United States of America

Unit: 49th Infantry Brigade; 9 Mission Support Command; California Army National Guard; 40 Infantry Brigade Combat Team

Date: 24 October-5 November, 2008

Location: Honolulu, USA

Hand in Hand II

Participating Country: China

Unit: 8 Maratha Light Infantry; I Company, Infantry Battalion, Chengdu Military Area Command

Date: 4-14 December, 2008

Location: Belgaum, India

Hind Shakti

Unit: II Corps

Date: 3-6 May, 2009

Location: Punjab, India

Yudh Abhyas VI

Participating Country: United States of America

Unit: Mechanised Infantry Battalion; 2 Squadron, 14 Cavalry, 25 Stryker Brigade Combat Team

Date: 12-29 October, 2009

Location: Babina, India

Ekuverin

Participating Country: Maldives

Unit: 16 Madras Regiment; 2 Parachute Regiment

Date: 18-30 October, 2009

Location: Belgaum, India

Indra III

Participating Country: Russia

Date: 13-23 October, 2010

Location: Ranikhet, India

Yudh Abyas VII

Participating Country: United States of America

Unit: 62 Infantry Division; 5 Parachute Regiment; 4 Brigade Combat Team (Airborne), 25 Infantry Division; 79 Infantry Brigade Combat Team (National Guard)

Date: 1-14 November, 2010

Location:  Joint Base Elmendorf–Richardson, USA

Surya Kiran I

Participating Country: Nepal

Date: 2011

Location: Vairengte, India

Ajeya Warrior IV

Participating Country: United Kingdom

Unit: 3 Bihar Regiment, 83 Infantry Brigade; B Company, 2 Battalion The Royal Welsh, 19 Light Brigade

Date: 20 July-19 August, 2011

Location: Salisbury Plain, United Kingdom

Surya Kiran II

Participating Country:  Nepal

Date: 2011

Location: Amlekhganj, Nepal

Shakti I

Participating Country: France

Unit: 2 Bihar Regiment, 99 Mountain Brigade; 13 Mountain Infantry Battalion

Date: 9-21 October, 2011

Location: Chaubatia, India

Sampriti I

Participating Country: Bangladesh

Date:  2011

Location: Assam, India

Sudarshan Shakti

Unit: XXI Corps

Date:  28 November-14 December, 2011

Location: Rajasthan, India

Bold Kurukshetra

Participating Country: Singapore

Date: 27 June, 2012

Location: Babina, India

Surya Kiran III

Participating Country: Nepal

Date: 27 June, 2012

Sampriti II

Participating Country: Bangladesh

Date:  2012

Garud Shakti

Participating Country: Indonesia

Unit: 19 Madras Regiment, 21 Mountain Division; 13 Infantry Brigade

Date: 20 February- 1 March, 2012

Location: Vairengte, India

Yudh Abhyas VIII

Participating Country: United States of America

Unit: 2 Mechanised Regiment; 2 Squadron 14 Cavalry, 25 Stryker Brigade Combat Team; 6 Engineer Battalion (Airborne), 2 Engineer Brigade

Date: 5-12 March, 2012

Location: Jaisalmer, India

Shoor Veer

Unit: South Western Command

Date: April, 2012

Location: Rajasthan, India

Nomadic Elephant III

Participating Country: Mongolia

Unit: Jat Regiment

Date: August, 2012

Location: Belgaum, India

Surya Kiran IV

Participating Country: Nepal

Date:  2012

Ekuverin

Participating Country: Maldives

Date: 12-25 November, 2012

Location: Belgaum, India

Rudra Akrosh

Unit: South Western Command

Date: January, 2013

Location: Rajasthan, India

Ajeya Warrior V

Participating Country: United Kingdom

Date: 4 April-3 May 2013

Location: Belgaum, India

Yudh Abhyas IX

Participating Country: United States of America

Unit: 2/5 Gurkha Rifles, 99th Mountain Brigade;1st Brigade Combat Team, 82nd Airborne Division

Date:  3-17 may, 2013

Location: Fort Bragg, USA

Shakti II

Participating Country: France

Date: 9-20 September, 2013

Location: Jodhpur, India

Surya Kiran V

Participating Country: Nepal

Date: 23 September-6 October, 2013

Location: Pithoragarh, India

Indra V

Participating Country: Russia

Date: 17-28 October, 2013

Location: Jaisalmer, India

Hand in Hand III

Participating Country:  China

Date: 4-14 November, 2013

Location: Chengdu, China

Surya Kiran VI

Participating Country: Nepal

Date: 5-19 March, 2014

Location: Salijhandi, Nepal

Sarvada Vijay

Date: May, 2014

Location: Rajasthan, India

Surya Kiran VII

Participating Country: Nepal

Unit: Garud Division

Date: 18-31 August, 2014

Location: Pithoragarh, India

Yudh Abhyas X

Participating Country: United States of America

Date: 17-30 September, 2014

Location: Ranikhet, India

Ekuverin

Participating Country: Maldives

Date: November, 104

Location: Maafilafushi, Maldives

Mitra Shakti

Participating Country: Sri Lanka

Unit: Indian Special Forces and Sri Lankan Special Forces

Date: 3-23 November, 2014

Location: Colombo, Sri Lanka

Hand in Hand IV

Participating Country: China

Unit: 13 Group Army

Date:  17-25 November, 2014

Location: Pune, India

Nomadic Elephant IV

Participating Country: Mongolia

Unit: 84 Airborne Special Forces Battalion

Date: 9-21 February, 2015

Location: Gwalior, India

Al Nagah-Ii  I

Participating Country: Oman

Date: 2015

Location: Muscat, Oman

Garud Shakti III

Participating Country: Indonesia

Unit: 432 Battalion Kostard Infantry

Date: 9-21 February, 2015

Location: Vairengte, India

Surya Kiran VIII

Participating Country: Nepal

Unit: Garud Division

Date: 23 February- 7 March, 2015

Location: Salijhandi, Nepal

Khanjar II

Participating Country: Kyrgyzstan

Unit: Indian Special Forces; Scorpions- Kyrgyzstani Special Forces

Date: March, 2015

Location: Bishkek, Kyrgyzstan

Brahmashira

Unit: II Corps

Date:  April, 2015

Location: Suratgarh, India

Ajeya Warrior VI

Participating Country: United Kingdom

Unit: Kumaon Regiment

Date: 13-28 June, 2015

Location: Salisbury Plain, United Kingdom

Ekuverin VI

Participating Country: Maldives

Unit: Bihar Regiment

Date: 31 August-13 September, 2015

Location: Trivandrum, India

Yudh Abhyas XI

Participating Country: United States of America

Date: 9-23 September, 2015

Location: Joint Base Lewis McCord, USA

Sampriti V

Participating Country: Bangladesh

Date: 2015

Location: Binnaguri, India

Mitra Shakti III

Participating Country: Sri Lanka

Date: 29 September-12 October, 2015

Location: Pune, India

Hand in Hand V

Participating Country: China

Unit: Naga Regiment; Chengdu Military Area Command

Date:  12-22 October, 2015

Location: Kunming, China

Indra VII

Participating Country: Russia

Unit: Red Eagle Division; Independent Motorised Brigade

Date:  8-18 November, 2015

Location: Bikaner, India

Drad Sanklap

Unit: Southern Command

Date: 2 December, 2015

Location: Rajasthan, India

Shakti VII

Participating Country: France

Date: 6-16 January, 2016

Sino-India Joint I

Participating Country: China

Date:  1 February, 2016

Location: Chusul, China

Surya Kiran IX

Participating Country: Nepal

Unit: Panchshul Brigade

Date: 8-21 February, 2016

Location:  Pithoragarh, India

Lamitye VII

Participating Country: Seychelles

Unit: Indian Special Forces; Tazar (Special Forces Unit)

Date: 15-28 February, 2016

Location: Port Victoria, Seychelles

Force 18

Participating Country: ASEAN Plus

Date: 2-8 March, 2016

Location: Pune, India

Garuda Shakti IV

Participating Country: Indonesia

Unit: 503 Airborne Battalion

Date: 10-23 March, 2016

Location: Magelang, Indonesia

Khanjar III

Participating Country: Kyrgyzstan

Date: March-April, 2016

Location: Gwalior, India

Shatrujeet

Unit: I Corps

Date: 16 April, 2016

Location: Rajasthan, India

Nomadic Elephant XI

Participating Country: Mongolia

Unit: Kumaon Regiment

Date: 25 April-8 May, 2016

Location: Mongolia

Chakravyuh - II

Unit: Pivot Corps

Date:  6 May, 2016

Location: Suratgarh, India

Jalrahat

Date: 29 June, 2016

Location: Guwahati, India

Megh Prahar

Unit: I Corps

Date: 14 July, 2016

Location: Mathura, India

Maitree

Participating Country: Thailand

Date: 15-30 July, 2016

Location: Krabi, Thailand

Prabal Dostyk I

Participating Country: Kazakhstan

Unit: Special Operating Force’s unit

Date: 7-17 September, 2016

Location: Karaganda, Kazakhstan

Yudh Abhyas XII

Participating Country: United States of America

Unit: 5th Infantry Battalion, 20 Infantry Regiment; 2 Stryker Brigade Combat Team, 7 Infantry Division

Date: 14-27 September, 2016

Location: Chaubattia, India

Indra VIII

Participating Country: Russia

Unit: Kumaon Regiment; 59th Motorized Infantry Brigade

Date: 22 September- 2 October 2016

Location: Vladivostok, Russia

Sino-India Joint II

Participating Country: China

Date: 19 October, 2016

Mitra Shakti

Participating Country: Sri Lanka

Unit: Rajputana Rifles; Sinha Regiment

Date: 24 October-6 November, 2016

Location: Ambepussa, Sri Lanka

Surya Kiran X

Participating Country: Nepal

Unit: Kumaon Regiment; Jabar jung Battalion

Date:  31 October-13 November, 2016

Location: Salijhandi, Nepal

Sampriti VI

Participating Country: Bangladesh

Unit: Mahar Regiment

Date: 5-18 November, 2016

Hand in Hand VI

Participating Country: China

Unit: 13 Group Army

Date: 16-27 November, 2016

Location: Pune, India

Ekuverin VII

Participating Country: Maldives

Unit: Bihar Regiment

Date: 15-28 December, 2016

Location: Laamu Atoll, Maldives

Khanjar IV

Participating Country: Kyrgyzstan

Unit: Indian Special Forces

Date: 20 February-5 March, 2017

Location: Kok Jhangak, Kyrgyzstan

Surya Kiran XI

Participating Country: Nepal

Unit: Ekta Shakti Battalion (Punjab Regiment)/ 28 Punjab; Durga Baksh Battalion

Date: 7-20 March, 2017

Location: Pithoragarh, India

Al Nagah-Ii II

Participating Country: Oman

Date: 7-10 March, 2017

Location: Bakloh, India

Bold Kurukshetra

Participating Country: Singapore

Unit: 31st Indian Armoured Division; 3rd Singapore Division

Date: 4-21 March, 2017

Location: Madhya Pradesh, India

Nomadic Elephant XII

Participating Country: Mongolia

Unit: 15 Jammu & Kashmir Light Infantry; 084 Special Forces Task Battalion

Date: 5-21 April, 2017

Location: Vairengte, India

Thar Shakti

Unit: X Corps

Date: 17 April-17 May, 2017

Location: Rajasthan, India

Maitree

Participating Country: Thailand

Unit: Northern Command

Date: 3-17 July, 2017

Location: Bakloh, Himachal Pradesh

Surya Kiran XII

Participating Country: Nepal

Date: 3-16 September, 2017

Location: Salijhandi, Nepal

Yudh Abhyas XIII

Participating Country: United States of America

Unit: 2/11 Gorkha Rigles; 5th Battalion, 20th Infantry Regiment, 1-2 Stryker Brigade Combat Team

Date: 14-27 September, 2017

Location: Joint Base Lewis-McCord, Washington, USA

Mitra Shakti

Participating Country: Sri Lanka

Unit: 1 Mahar Regiment; Sinha Regiment

Date: 13-25 October, 2017

Location: Pune, India

Indra IX

Participating Country: Russia

Unit: 5th Red Banner Army

Date: 19-29 October, 2017

Location: 249th Combined Army Range Sergeevisky, Russia

Prabal Dostyk II

Participating Country: Kazakhstan

Unit: 3/11 Gorkha Rifles

Date: 2-15 November, 2017

Location: Bakloh, India

Sampriti VII

Participating Country: Bangladesh

Unit: Red Horns Division

Date: 6-11 November, 2017

Location: Shillong, India

Danx

Unit: 50 Parachute Brigade

Date:  20-24 November, 2017

Location: Andaman & Nicobar Islands, India

Imbax I

Participating Country: Myanmar

Unit: Red Horns Division

Date: 20-25 November, 2017

Location: Shillong, India

Ajeya Warrior VII

Participating Country: United Kingdom

Unit: 20 Rajputana Rifles; 1 Royal Anglican Regiment

Date: 1-14 December, 2017

Location: Mahajan Firing Range, India

Ekuverin VIII

Participating Country: Maldives

Unit: 8 Gorkha Rifles

Date: 14-27 December, 2017

Location: Belgaum, India

Hamesha Vijayee

Unit: Southern Command

Date: 16-22 December, 2017

Location: Rajasthan, India

Vinbax I

Participating Country: Vietnam

Date: 30 January-3 February, 2018

Location: Jabalpur, India

Vajra Prahar

Participating Country: United States of America

Unit: Special Forces, Southern Command

Date: January, 2018

Location: Joint Base Lewis-McCord, United States

Shakti IV

Participating Country: France

Unit: 2/8 Gorkha Rifles; 2nd Marine Infantry Regiment

Date: 31 January-5 February  

Location: Mailly-le-Camp, France

Lamitye VIII

Participating Country: Seychelles

Unit: Southern Command

Date: 24 February-4 March, 2018

Location:  Mahe, Seychelles

Khanjar V

Participating Country: Kyrgyzstan

Unit: Indian Special Forces

Date: 16-29 March, 2018

Location: Vairangte, India

Harimau Shakti

Participating Country: Malaysia

Unit: 4/Grenadiers;1/Royal Ranger Regiment; Royal Malay Regiment

Date: 30 April-13 May, 2018

Location: Hulu Langat, Malaysia

Vijay Prahar

Unit: Southern Command

Date: April 2018

Surya Kiran XIII

Participating Country: Nepal

Date: 30 May-12 June, 2018

Location: Pithoragarh, India

The Joint Military Exercises not only ensure to understand each other’s drill and procedures, overcome language barriers, and facilitate familiarisation with equipment capabilities, but also facilitates understanding and familiarisation with new technologies of the participant countries.

Ghazi Attack of 1971: Untold Story of India-Pakistan Naval War

Advertisement

Related Categories

Popular

View More